Даниела Петкова: Учители, съзиждайте, не съдете строго и прощавайте лесно!

Автор: Plovdiv Now 10890
Даниела Петкова: Учители, съзиждайте, не съдете строго и прощавайте лесно!

– Госпожо Петкова, какво означава за Вас датата 24 май?

– За мен това е един от най-вълнуващите и светли национални празници. От любимите ми е, не само защото съм учител, а защото се гордея, че съм българка. Горда съм, че говоря именно този език, който е критикуван, че бил груб и просташки, а всъщност е толкова звучен и мелодичен. Празнувам не само създаването му, а още повече устойчивостта му. Във времето на турското иго, когато българският народ е живял в нищета и е празнувал единствено християнски и лични празници, когато се е борил за независима църква, в която да се говори на български, е устоял, за да имаме какво да честваме като народ на тази дата – 24 май. Не поробването би ни затрило тогава, а това да приемем чуждия език и да забравим своя роден. Това е безусловната истина – без език, култура, традиции и история, не сме народ. За жалост 24 май не е толкова уважаван, колкото заслужава да бъде, а и често е пренебрегван и омаловажаван, също като това, което символизира.

– Кои български учители са Ваши еталони за подражание?

– Има много имена в историята ни, допринесли значително за българската просвета, на които дълбоко се възхищавам, например Иван Богоров, Петър Берон, Ботьо Петков, Марин Дринов, Найден Геров и др. Не всички са били точно учители, но съм искала по някакъв начин, доколкото мога, да подражавам на тях, както и на мои учители от детските ми години. За съжаление това е почти невъзможно, защото времето и обстоятелствата са различни. Приличаме си единствено по усърдието и целеустремеността към по-добро бъдеще в образованието. Повече от това няма как, защото в днешно време не е нужно подражание, а точно обратното – промяна. Време е да осъзнаем, че децата вече не са същите като преди години и не можем да подхождаме към тях със същите традиционни методи и похвати, каквито са прилагали учителите в миналото. Българската образователна система все още не се е адаптирала напълно към нуждите и интересите на младото поколение, но за щастие във все повече училища се прилагат иновативни методи на обучение.

– Кои са най-важните качества според Вас, които възпитавате в учениците си?

– На първо място – да бъдат добри, честни и отговорни за думите и действията си. Да са толерантни към съучениците си и да ги уважават, въпреки различията или етноса им, да бъдат съпричастни, да помагат. За да подготвим децата за предизвикателствата на XXI век е необходимо да развиваме у тях богата палитра от житейски, социални и творчески умения, които да ги правят адаптивни към промените. Важно е да бъдат дисциплинирани и амбициозни, целеустремени и упорити.

– Как успявате да задържите вниманието на децата?

– Днешните деца са изключително интелигентни, технологично грамотни и информирани. Най-голямото предизвикателство пред учителите е да провокират тяхното любопитство, да ги ангажират с интересни и значими за тях дейности по забавен и емоционален начин. Ефективно е проекто-базираното и интердисциплинарно обучение, в което учениците са въвлечени в практически приложими задачи. Учителите използват разнообразни образователни ресурси и прилагат умело интерактивни техники за преподаване. Често самите ученици влизат в ролята на учители, подготвят и изнасят уроци, в които се проявява креативността им. Не са рядко и случаите, в които уроците се провеждат „на терен“, извън училищната сграда, в обстановка, отговаряща на учебното съдържание. Хубаво е, че учителите и учениците работят в синхрон и заедно откриват нови пътища да ангажират вниманието на класа.

– Кое е най-голямото Ви постижение като директор на ОУ „Граф Н. Игнатиев“?

– Повратна точка в професионалния ми път безспорно е участието ми в „Академия за училищни лидери“ и класирането за финалния етап – обучение в Ню Йорк, организирано от Банк Стрийт Колидж и Института за международно образование. Това, което видях в американските училища, промени отношението и нагласите ми към процесите в нашата образователна система и в частност в училището, в което работя. Вече имам ясна визия как искам да изглежда нашето училище, не само като материална база, но и като атмосфера и училищна култура.

– Кои са били най-трудните Ви моменти като директор на ОУ „Граф Н. Игнатиев“?

– Беше ми трудно, разбира се, в началото, докато свикна, от гледна точка на самата длъжност. От друга страна, когато се работи с хора, винаги е трудно – има натиск от всички страни, желание да угодиш на всеки, и все пак да си лидер и да правиш това, което смяташ за правилно. Изграждането на една симбиоза в отношенията на екипа е предизвикателство, но не е невъзможно, и макар да има трудни моменти, добрите винаги са повече, и това е достатъчно.

– С какво ОУ „Граф Н. Игнатиев“ е по-различно от останалите училища?

– Всяко училище е уникално и неповторимо. Най-ценното в нашето училище са хората, от най-малкия първокласник до най-възрастния учител. Радваме се на успехите и победите на нашите ученици от състезания и конкурси в областта на изкуствата, спорта и науките, на престижните награди на учителите от педагогически форуми. Чувстваме подкрепата на родителите и институциите в създаването на съвременна образователна среда. Може би нашето училище е единственото, което има училищен дендрариум (ботаническа градина, създадена с учебна цел).

– Какво искате да постигнете като директор на ОУ „Граф Н. Игнатиев“?

– Искам да изградя една благоприятна работна и учебна среда за всички.

Искам ОУ „Граф Н. Игнатиев“ да е училище, в което чрез адекватно интерактивно обучение се насърчават и подкрепят учениците в тяхното личностно, социално и творческо развитие, зачитайки културните им и етнически различия, училище с квалифицирани педагогически специалисти, адаптирали преподаването си към детето на 21 век и съвременните технологии, и родители, въвлечени неформално като активна заинтересована страна в училищните процеси.

– Какво пожелание бихте отправили за празника към всички, които са избрали учителската професия?

– Пожелавам Ви да не губите вяра в това, което правите, въпреки трудностите. Бъдете справедливи и умерени в действията и думите си, използвайте ги, за да насърчавате и съзиждате, а не да разрушавате. Гордейте се, че Вие, скъпи учители, сте началото и придавате смисъл на всичко. Не съдете твърде строго и прощавайте лесно. В навечерието на най-българския празник Ви пожелавам да пазите възрожденския дух, патриотичния плам и хуманността на славянските първоучители! Разпалвайте стремежа към знания и усъвършенстване у своите възпитаници и гордост от факта, че сме българи и че „и ний сме дали нещо на светът“…! Обичайте професията си, учениците си и българския език, писменост и култура. Честит 24 май!

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина