Първата околийска болница в Карлово е открита на 27.07.1880 г. със средства на общината и на руската благодетелка Олга Скобелева, с управител д-р Лазар Дагоров. Тя се е помещавала в Хаджипашовата къща. През 1901 г. е построена самостоятелна сграда, в която по-късно е настанено инфекциозното отделение. В началото болницата има 20 легла и се издържа от волни помощи с около 18 500 гроша годишен разход, разказват от Историческия музей в Карлово.
В завещанието си, съставено в Букурещ на 18.07.1882 г., Евлогий Георигев прави следното разпореждане: „Наследникът ми ще даде на Карловското градско общинско управление фабриката, която съм направил в тоя град, заедно с всичката земя, както и всички здания и машини. Карловското градско общинско управление ще се грижи, а за това го задължавам, щото половината от прихода на тая фабрика да употреби за поддържането и развитието на Карловските училища, а другата половина от прихода да капитализира във фонд, от който да може да се построи и поддържа една болница...”.
В резултат на дългогодишните безвъзмездни грижи на кантората на Евлоги Георгиев, фонда, създаден с дарения на Кирил Нектариев и наследници на Христо Хаджиатанасов „Капитал на Карловската кантонна болница“ е предаден от Ив. Гешов на дирекция за опазване на общественото здраве в удвоен размер.
През 1901 г. карловската болница е класифицирана като третостепенна болница с 25 легла. Тя е обслужвала жителите на общините Карлово, Сопот и част от жителите на общините Брезово, Калояново и Хисар. През 1908 г. управител на болницата е д-р Камилов, а от 1910 г. до пенсионирането си през 1932 г. управител е известния карловски лекар и общественик д-р Васил Генков, завършил медицина в Монпелие -Франция. През 40 –те години на ХХ в. се заражда и зъболечението в Карлово. Негов основоположник е д-р Никола Боримечков, завършил зъболекарско училище в Москва.
През 1944 г болницата разполага с 14 души персонал и 50 легла и е осигурявала медицинско обслужване на 74 100 души. От 1950 г болницата има две отделения –вътрешно със завеждащ д-р Стрезов и хирургическо със завеждащ д-р Стоев.
На 19.02.1968 г. е открита новата сграда на болницата. Тя е наречена на д-р Киро Попов –обесен в Пловдив по време на Страшното 1877 г. Тя разполага с 302 легла, разпределени в шест отделения: хирургично, акушеро-генекологично, детско, инфекциозно. През годините болницата са работили много високо квалифицирани специалисти.