Тактическото учение с бойни стрелби „Balkan Sentinel 21” беше открито с официална церемония на учебен полигон „Ново село“ вчера.
Командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков прие строя с блоковете на страните-участнички и приветства военнослужещите. Под звуците на националните химни на страните-участнички бяха издигнати националните флагове на България, Грузия и САЩ.
„Учението „Balkan Sentinel 21” е едно от серията свързани учения „Defender Europe 21“, което дава възможност за усъвършенстване на оперативните способности и постигане на съвместимост в национален и съюзен формат“, каза в приветствието си бригаден генерал Дешков. „Съвместното изпълнение на задачите ще бъде ярка демострация на професионализма на военнослужещите от България, Грузия и САЩ и готовността ни да споделим общи ценности, опит и знания. Учения от такъв характер ни предоставят възможността за разширим контактите си в професионален план, да подобрим цялостната координация със съюзниците и партньорите и изградим единство помежду си.“, подчерта бригаден генерал Дешков.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Офицер, провеждащ учението, е командирът на 61-ва механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков. Офицер с първостепенна отговорност към офицера, планиращ учението, е заместник-началникът на щаба на Сухопътните войски полковник Стоян Стоянов. Директор на учението е заместник-командирът на 61-ва механизирана бригада полковник Мирослав Костадинов.
Националното тактическо учение с бойни стрелби с международно участие „Balkan Sentinel 21” се провежда от 21 май до 4 юни 2021 г. на Учебен полигон „Ново село”, с участието на до 600 военнослужещи от Сухопътните войски на България (3-ти механизиран батальон и придадени формирования от 61-ва механизирана бригада, танкова рота от Центъра за подготовка на специалисти). В учението участват също до 250 военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ и Грузия.
То се провежда по фиктивен сценарий, описващ ескалиране на напрежението и прерастване на политическата криза във военен конфликт между фиктивни държави и страни-членки на НАТО. Основните цели на учението са да се повиши оперативната съвместимост и сътрудничество с коалиционните и страните партньори, да се инегрират и да се управляват ефективно придадените формирования и да се повишат способностите за планиране и водене на настъпателни действия по време на мобилна отбрана с партньорите.