Иван Ночев - способният карловец, станал водещ ракетен конструктор в света

Автор: Plovdiv Now 38532
Иван Ночев - способният карловец, станал водещ ракетен конструктор в света
Тази година се навършват 105 години от рождението на авиоинженера Иван /Джон/ Ночев, а утре, 13 март, стават 30 години от смъртта му. За този забележителен българин и карловец разказват от Историческия музей в града на Левски.
 
Иван Стефанов Ночев е роден в Карлово на 23.09.1916 г. Още от малък има страст към механиката и авиацията. Завършва механо-техническото училище „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ в родния си град. След това работи в държавната аеропланна работилница в Божурище и е един от хората, които полагат основите на военното летище и авиоремонтната работилница към летище "Марино поле" край Карлово.
 
Присъединяването на България към оста Берлин, Рим и Токио през 1941 г., налага превъоръжаването на българската бойна авиация с немски изтребители “Месершмит 109 Густав “ и “Месершмит 109 Емил”. За да усвои ремонта и експлоатацията на немските изтребители, на тримесечна специализация в Германия заминават група български авиотехници. Сред щастливците е и Иван Ночев. През есента на 1942 г. той кандидатства и е приет в Берлинската Политехника.
 
След англо-американските бомбардировки през 1944 г., при които изгаря и Берлинската Политехника, младият българин продължава висшето си образование в Прага. Ночев се прибира за кратко в България, но не може да намери поле за изява и заминава за Виена, където завършва висшето си образование и се дипломира като машинен инженер и защитава и докторска дисертация. Работи известно време на летището на австрийската столица и отново се връща у нас. В надпреварата за усвояването и надмощието в Космоса в Америка трескаво се търсят млади и способни инженери. През 1951 г. Джон Ночев напуска Европа и заминава за канадския град Торонто, където работи в Канада еър.
 
През 1956 г. се прехвърля в Калифорния в авиокосмическия гигант “Дженерал Дайнамикс Корпорейшън”. Тук се разработват най-новите самолети и ракетни системи за нуждите на Пентагона и НАСА. Получавайки американско гражданство през 1962 г., той приема името Джон Ночев и открива собствена фирма за авиоинженерингова дейност - „Лансиа” (Lancea). Включва се в екипа от учени при разработването на космическия кораб “Аполо-11”, с който американците кацат на Луната през юли 1969 г.
 
На 13 март 1991 г. в Сан Диего Иван Ночев умира, оставяйки след себе си един невероятен живот, започнал като обикновен работник в ДАР Божурище и достигнал до водещ ракетен конструктор в света. Редом с други двама велики българи - Асен Йорданов и Джон Атанасов, той нареди името си в Златния фонд на човешката мисъл.
 
Надежда Петрова - уредник в Национален музей „Васил Левски“  в навечерието на годишнината от смъртта на талантливия авиоинженер дари на Историческия музей в Карлово томове от личната му библиотека и здравна книжка, издадена в Белград, предоставени от г-жа Елена Кемилева от София, племенница на Джон Ночев.
 
Източник: Исторически музей - Карлово
 
 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина