Историческа сграда в Карлово се руши, дарена е от Тодор и Ана Пулеви

Автор: Plovdiv Now 22829
Историческа сграда в Карлово се руши, дарена е от Тодор и Ана Пулеви

Група общински съветници от Карлово са внесли докладна записка до председателя на Общинския съвет Доньо Тодоров за рушаща се сграда, която е била едно от най-значимите дарения на Тодор и Ана Пулеви, съобщи за KarlovoPress.com председателят на групата съветници Стоянка Кръстева. Тя посочи, че сградата се намира под църквата "Св.Николай" в града, в нея навремето са били безплатни ученически трапезарии. Сградата е общинска собственост и е описана в регистъра за паметниците на културата на общината.

"Състоянието й е тревожно, руши се, въпрос на време е срутването й. Предлагаме за сметка на бюджета на общината през следващата година да се извърши техническо обследване, да се изготви проект за необходимите средства, труд и материали, да се открие дарителска сметка за набиране на средства, да се даде възможност на местните хора да участват в контрола на строително-ремонтните дейности. Възможно е след това тази сграда да се отдаде под наем на частните езикови школи", каза за KarlovoPress.com Стоянка Кръстева. Тя подчерта, че внасят докладната записка, тъй като до тяхната група са достигнали много сигнали на граждани, които са изразили волята да започнат действия по запазване и ремонтиране на емблематичното дарение за Карлово.

За първи път този четвъртък, местният парламент ще проведе редовното си заседание онлайн.

Тодор Пулиев завещава почти цялото си състояние на Карлово за благотворителни цели, за изпълнението на които упълномощава Христо Арнаудов и свещеника Петко Папукчиев.

През 1905 г., Пулиев заедно със съпругата си дарява 6000.лв. за образуването на фонд при Дружествата за безплатни ученически трапезарии в Карлово. Семейството подарява на същото дружество пасбища в Пловдивско. Тодор дава около 15 000.лв. за строежа на безплатна ученическа трапезария в двора на Карловското училище и 200 лв. за уредбата на ученическата читалня към него.

Волята на дарителите е да се образува фонд при Дружеството за безплатни ученически трапезарии, със средствата на който да се построи сградата и да се поддържа трапезарията.

Благотворителната дейност на семейството е отразена в писмо от 28 септември 1906г., на директора на Пето класно мъжко училище в Карлово до министъра на народното просвещение Иван Шишманов, даващо сведения за полагането на основния камък на трапезарията за бедни ученици в Карлово. Сградата се състои от 4 стаи, салон за сцена, изба и кухня, някои от които предназначениза благотворителни цели като обучаване на бедни деца в ръчен труд.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина