В България, единствено в Хисаря, са открити най-много раннохристиянски базилики - 10, на едно място и с разнообразна архитектурна форма. И единствената, на която със сигурност се знае името е Базилика 3, посветена на „Свети първомъченик Стефан”, разказват от Археологическия музей в града.
Базиликата се намира южно от крепостната порта „Камилите“, от дясната страна на шосето за кв. Миромир. Първите археологически проучвания за нея датират от 1936 година. Тя е трикорабна, с притвор и двор. Абсидата от вътрешната страна е полукръгла, а от външната – тристенна. Предабсидната част на олтара е отделена от наоса с преграда, от която са запазени декоративните мраморни колонки. Носещите колони в наоса са зидани, с тухли върху каменни бази. По време на разкопките на базиликата е намерена надгробна плоча на свещеник Теодор, с надпис на гръцки език, от който става ясно, че в нея, освен Теодор, по-рано е бил погребан и синът му Йоан, чиито мощи почиват в преддверието на храма. Палеографските особености на надписа показват, че и двете погребения са извършени през 6 век по време на управлението на император Юстиниан (527 – 565 г.). По-късно базиликата е била опожарена при вражеско нападение.
Още любопитна информация за всички базилики и религиозни места в Хисаря ще намерите в предстоящото ни издание „ПИЛИГРИМ – мистичните пътеки в Хисаря. Алманах на пет духовни пътя, които да извървиш”, казват още от Музея.