Джумали дрънкаха хлопки и играха обредни танци на мегдана в хисарския квартал Момина баня през уикенда. Местните хора аплодираха гиздавите кукери, чиито маски греят с огледала, слънца, с много панделки и цветя. Организатори на събитието са сдружение „Наследство Хисаря“, а в Джумаловден участваха самодейци от читалище „Никола Вапцаров“ и от квартала. Възрастни жени от фолклорната група на местното читалище разказаха как някога се е празнувало на този ден, а Мария Шаралиева от сдружението разказа за това как самодейците пазят и съхраняват традициите в квартала, предава ПБ Новинар.
Джумалите в Момина баня са самобитни. Те съществуват още от езически времена. Коренът на тези игри са тракийските Дионисиеви мистерии. Обредът представлява символичната смяна на старата с новата година. Траките са правили този ритуал в началото на пролетта. По християнския календар това става между Трифон Зарезан и Сирни Заговезни, 40 дни преди Великден.
Високите маски се наричат „каук“, а ниските „капели“. По всички маски има закачени огледала, за да отразяват грозното лице на злото и да го плашат. Изработването на маските е сложна и трудоемка работа, която изисква специални умения. Всички елементи се пришиват на ръка. В една маска има хиляди мъниста и пайети, разноцветни панделки, сухи цветя и гердани.
На събитието гостува кукерската група на Войнягово. Сред маскираните старци, както ги наричат в Карловско, е и кметът на селото Тодор Танковски. Джумалите на Хисаря върнаха жеста и гостуваха на Старчовден във Войнягово.